Przy terapii lekami wziewnymi powszechnie stosuje się inhalatory ciśnieniowe. To pojemniki zawierające skompresowany lek, który uwalnia się w formie gazu przy naciśnięciu dozownika inhalatora. Przy tego typu inhalatorach największy problem stanowi skoordynowanie głębokiego wdechu z momentem uwolnienia leku. Nie zawsze i nie każdej osobie się to udaje. Szczególnie problemy mają z tym dzieci. Z tego powodu powstała komora inhalacyjna, która całkowicie upraszcza to zadanie.
Przeznaczenie komory inhalacyjnej
Do terapii lekami wziewnymi bardzo często wykorzystywane są inhalatory z gotowym lekiem tzw. inhalatory ciśnieniowe MDI (metered-dose inhaler). Jest to pojemnik pod ciśnieniem, zawierający substancję leczniczą, zakończony ustnikiem z mechanizmem uwalniającym lekarstwo. Skutecznym sposobem przyjęcia leku z takiego pojemnika jest dobre skoordynowanie uwolnienia dawki i właściwego wdechu. Tu pojawia się problem, bo przy niewłaściwej koordynacji, mniejsza część leku dostaje się do dolnych partii płuc i część automatycznie odmierzonej dawki osiada w jamie ustnej, przełyku. Jest to swego rodzaju marnowanie leku, przy czym konsekwencją tego marnowania jest przyjęcie niewłaściwej ilości leku. Dotyczy to osób, które dopiero uczą się korzystania z tego typu inhalatorów, a także osób, które po prostu z natury mają problemy ze skoordynowaniem takich czynności. Jednak problemy z przyjmowaniem leków z inhalatorów ciśnieniowych dotyczą przede wszystkim dzieci. W tym celu stworzona została komora inhalacyjna, którą można podłączać do inhalatorów ciśnieniowych i za jej pośrednictwem wygodnie i bez stresu, a co najważniejsze efektywnie, przyjąć dawkę leku uwolnioną z inhalatora. Komora pozwala spokojnie, wykonując kilka wdechów, przyjąć lek wpuszczony do niej z inhalatora.
Na jakiej zasadzie działa komora
Komora inhalacyjna zazwyczaj nie jest dołączana do inhalatora ciśnieniowego. To przedmiot, który trzeba po prostu dokupić. Przy czym jest to urządzenie wielokrotnego użytku więc można je wykorzystywać przy różnych terapiach wziewnych. Przednia część komory jest zamknięta zastawką wdechową, otwieraną przy wdechu. Ta część wyposażona jest w ustnik lub maskę twarzową, która będzie zakrywać usta i nos osoby z niej korzystającej. Mechanizm działania komory inhalacyjnej polega na tym, że przykłada się do twarzy komorę wraz z maską lub bierze do ust ustnik komory, a następnie wciska podłączony do niej inhalator. Uwalnia się w ten sposób jedną dawkę leku, która następnie krótko zostaje zawieszona w komorze inhalacyjnej i w tym czasie pacjent przyjmuje lek przez wdychanie i wydychanie. Komory wykonuje się z wysokojakościowego materiału termoplastycznego, który jest przezroczysty, a przede wszystkim antystatyczny, by lek nie był przyciągany do powierzchni i swobodnie unosił się w komorze.
Komora inhalacyjna stworzona specjalnie dla dzieci
Komory inhalacyjne mają szczególne znaczenie dla rodziców dzieci, które muszą przyjmować leki z inhalatora ciśnieniowego. Dzięki funkcjonalności komory wzrasta skuteczność przyjmowanych leków oraz maleje ilość działań ubocznych oraz powikłań. Poza tym nauka właściwej koordynacji przyjmowania leku z inhalatora ciśnieniowego to spory stres zarówno dla dzieci, którym nie jest łatwo sprostać zadaniu i dla rodziców, martwiących się, że lek nie został zaaplikowany w wystarczającej dawce. Dlatego, dla jeszcze większej wygody i skuteczności, powstały komory inhalacyjne stworzone z myślą o dzieciach. Taką komorą jest INTEC SPIRO KID dostępna w sklepie www.zdrowiewmodzie.pl. Zestaw zawiera dwie maseczki w różnych rozmiarach – dla niemowląt oraz maseczkę dla starszych dzieci. Dla szczególnej poręczności Intec Spiro Kid jest jedną z mniejszych komór dostępnych na rynku inhalatorów, co sprawia, że nie tylko jest bardziej poręczna dla dzieci, ale i wygodna w podróży. Dzięki zamontowanemu w komorze specjalnemu gwizdkowi wysokiego przepływu, mali pacjenci mogą szybko nauczyć się prawidłowego oddechu podczas inhalacji. Za każdym razem kiedy dziecko zrobi zbyt gwałtowny wdech, urządzenie sygnalizuje to krótkim dźwiękiem. Funkcjonalność ta ma na celu jeszcze skuteczniejsze przyjmowanie leku.
Komora Intec Spiro Kid jest dwuzastawkowa. Oznacza to, że oprócz zastawki wdechowej posiada także zastawkę wydechową, która zamyka się podczas pobierania aerozolu z komory i otwiera podczas wydechu. Jej funkcjonowanie uniemożliwia zassanie „obcego” powietrza do komory - chory inhaluje tylko aerozol, oraz pozwala na odprowadzenie powietrza wydychanego poza komorę.