telefon: +48 12 376 81 15

NEBULIZACJA (INHALACJA) przy pomocy urządzeń marki INTEC

Inhalacją nazywa się proces wdychania oparów (sposób tradycyjny), a nebulizacją wdychanie rozbitych na cząsteczki cieczy. Do tego rozdrobnienia używa się urządzeń mechanicznych powszechnie nazywanych inhalatorami lub nebulizatorami (chociaż „nebulizatorem” nazywane jest również naczynie, w którym znajduje się rozbijany na cząsteczki środek o leczniczych właściwościach).

Idąc ścieżką wspomnianego podziału, pragniemy zająć się nebulizacją, mającą na celu profilaktykę lub leczenie przy pomocy inhalatora mechanicznego – kompresorowo-tłokowego lub membranowego.
Pierwszy charakteryzuje się większymi rozmiarami, a drugi jest bardziej poręczny, gdy trzeba wybrać się w podróż lub też często wykonywać inhalację.

W inhalatorach kompresorowo-tłokowych gotowe lub też przygotowane zgodnie z zaleceniem lekarza lekarstwo wlewa się do nebulizatora. Do tego naczynia, w czasie pracy inhalatora, dostarczane jest powietrze, które rozbija ciecz na mikrocząsteczki, które są wdychane przez poddającego się kuracji.

W inhalatorze MESH, który jest urządzeniem membranowym, leczniczą ciecz wlewa się do pojemniczka będącego integralną częścią urządzenia. Następnie drgania umieszczonej wewnątrz plastikowej membrany powodują rozdrobnienie cząsteczek na odpowiednie do nebulizacji.

Inhalacja środkami leczniczymi daje o wiele lepsze efekty, niż inny sposób zażywania lekarstw. Dlatego, będąc posiadaczem inhalatora, warto o tym fakcie poinformować lekarza w trakcie badania, bo pozwoli to na przypisanie odpowiednich lekarstw.

Warto również pamiętać, na jakie cząsteczki rozdrabniane jest lekarstwo, by lekarz mógł stwierdzić, czy faktycznie dotrze ono tam, gdzie będzie najskuteczniejsze.

Nasze inhalatory posiadają następujący zakres wytwarzanych cząsteczek:


- Inhalatory INTEC VELUM, INTEC PILEO, INTEC PINGWIN – od 0,5 do 10 µm
Średnia wielkość wytwarzanej cząsteczki (MMAD) wynosi 3 µm

- Inhalator INTEC TWISTER MESH - Średnia wielkość wytwarzanej cząsteczki (MMAD) wynosi 4,8 µm


Celem terapii jest bezpieczne i skuteczne dostarczenie pacjentowi w stosunkowo krótkim czasie (5-10 minut) dawki środka leczniczego w postaci aerozolu wdychanych cząsteczek.

Copyright © 2023 by Intec Medical. All rights reserved.
Realizacja: Internet Arts