Powietrze, którym oddychamy
Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego jak czynniki zewnętrzne, z którymi na co dzień się stykamy wpływają na nasz organizm, na jego funkcjonowanie, a wreszcie na nasze zdrowie. Zwracamy uwagę na to, co jemy, staramy się podejmować aktywność fizyczną, by równoważyć nasz siedzący tryb życia. Przestało być też dla nas obojętne, jakim powietrzem oddychamy podczas spaceru z dzieckiem, kiedy idziemy pobiegać. Kwestia smogu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest jednym z głównych tematów podejmowanych nie tylko przez media, ale i w naszych prywatnych rozmowach. Wciąż jednak zapominamy o czynniku, który ma wpływ na nasz organizm najdłużej w ciągu doby, czyli o powietrzu w pomieszczeniach, w których przebywamy. Świat, w którym żyjemy zmienił się w taki sposób, że większość czasu spędzamy w domu, w mieszkaniu u przyjaciół, w kinie, restauracji, na siłowni. Zapewne na jakość powietrza w miejscach publicznych czy podczas odwiedzin u przyjaciół nie mamy większego wpływu, ale na powietrze, którym oddychamy w domu czy w biurze już tak.
Szczelne okna nie rozwiązują problemu
Należy pamiętać, że wpływ na czystość powietrza ma nie tylko to, co dostaje się z zewnątrz do środka. Dodatkowy wpływ na powietrze, którym oddycham w domu, czy w pracy mają czynnik powstające wewnątrz pomieszczeń, a nawet same budynki. Konstrukcja, materiały, z których wykonany jest budynek i jego wykończenie, a także wyposażenie naszych domów ma duży wpływ na stan powietrza. Sztuczne materiały, które są w naszym otoczeniu np.: meble z tworzyw sztucznych, dywany, tapety, kleje, urządzenia elektroniczne i AGD emitują tzw. lotne substancje chemiczne. To problem, który nawarstwia się zwłaszcza w okresie grzewczym. Na powietrze wpływ mają także nasze aktywności, takie jak: palenie papierosów, gotowanie, używanie środków czyszczących, posiadanie zwierząt domowych. Nagromadzenie tych wszystkich czynników plus niewłaściwa wilgotność powietrza, być może nie jest zabójcza w krótkiej perspektywie, jeśli jednak pomyślimy o tym, że przez 90% naszego życia oddychamy powietrzem złej jakości, to nabiera to już znaczenia.
Jak zadbać o czystość powietrza w pomieszczeniach?
Co zrobić, by ten negatywny wpływ ograniczyć przynajmniej w naszej domowej przestrzeni? Oczywiście bardzo istotne jest wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Są jednak dni, kiedy takie wietrzenie przynosi odwrotne skutki, albo jest po prostu niewygodne, bo na zewnątrz jest wielki upał albo przenikliwe zimno. Jednak tak jak rozwój cywilizacji sprawił, że środowisko, w którym żyjemy na co dzień nie jest w stanie w pełni samo się oczyścić, tak ta sama cywilizacja i rozwój techniki przyniosły nam urządzenia, które to nasze środowisko czynią na powrót optymalnym do życia. Mowa tu o oczyszczaczach powietrza, tych podstawowych i tych wyposażonych w różne dodatkowe funkcje oraz o nawilżaczach powietrza parowych, ultradźwiękowych, czy ewaporacyjnych.
Praca oczyszczacza powietrza to swego rodzaju obieg, polegający na zasysaniu powietrza, które przechodzi przez zestaw filtrów, a następnie wydmuchiwaniu go do pomieszczenia bez zanieczyszczeń. Filtracja może się opierać na zintegrowanym systemie filtrów złożonym z kilku etapów, gdzie każdy z elementów odpowiada za eliminacje innych zanieczyszczeń. Do filtracji może być wykorzystywana także woda, która dzięki innowacyjnej technologii jej zastosowania, czyści powietrze.
Na zdrowe powietrze wpływa jego czystość i optymalna wilgotność
Na jakość powietrza wpływa nie tylko jego czystość, ale i wilgotność. Badania wskazują, że optymalna wilgotność dla ludzkiego organizmu to między 40% a 60%. Do oceny wilgotności powietrza służy higrometr, którego zakup na wstępie powinniśmy rozważyć, chcąc ocenić wilgotność powietrza w domu. Podpowiedzią może być też nasze samopoczucie. Sucha skóra, poczucie suchości w nosie, a w związku z tym kłopoty z oddychaniem, to mogą być istotne wskazówki. Jeśli zatem okazuje się, że wilgotność powietrza w naszym domu czy biurze nie osiąga optymalnego zakresu, to powinniśmy zdecydować się na zakup nawilżacza. Jego rodzaj zależy od wielkości pomieszczeń, a także od tego, jak bardzo suche powietrze jest w naszym domu.
Natomiast najbardziej komplementarnym rozwiązaniem jest połączenie oczyszczacza powietrza z nawilżaczem powietrza. Przykładem takiego rozwiązana jest oczyszczacz i nawilżacz BONECO H680 wyposażony w zintegrowany system filtrów, który wyłapuje niemal wszystkie bakterie, alergeny, pyłki i pochłania nieprzyjemne zapachy. Natomiast za nawilżanie powietrza odpowiada mata ewaporacyjna. Ciekawym rozwiązaniem jest technologia AirWasher zastosowana w oczyszczaczu powietrza BONECO W200. Dzięki specjalnym matom nawilżającym, woda wprawiona w ruch działa jak naturalny filtr powietrza, zabierając ze sobą zanieczyszczenia, kurz, pyłki, brzydkie zapachy, a jednocześnie nadając powietrzu odpowiednią wilgotność.