telefon: +48 12 294 81 15

POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO KRWI przy pomocy ciśnieniomierzy marki INTEC

Do pomiarów ciśnienia tętniczego obecnie można używać ciśnieniomierzy mechanicznych (sprężynowych, aneroidowych) lub automatycznych (elektronicznych). Te ostatnie są prostsze w obsłudze i pozwalają nawet niedoświadczonemu użytkownikowi na sprawne zmierzenie własnego lub czyjegoś ciśnienia krwi. Są one również łatwiejsze do użycia w przypadku zaistnienia sytuacji stresowej, kiedy należy szybko wykonać pomiar.

Inny podział ciśnieniomierzy odzwierciedla miejsce wykonania badania. Tak więc, spotyka się ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne. Te drugie wciąż są bardziej popularne i chętniej nabywane.

1. Jak mierzyć ciśnienie
Zamieszczone poniżej linki są odsyłaczami do instrukcji obsługi sprzedawanych przez nas ciśnieniomierzy.
Po kliknięciu na link z nazwą urządzenia, które Państwo posiadają lub zamierzają kupić, uzyskają Państwo poradę, jak wykonać pomiar ciśnienia.

 

2. Czynniki mające wpływ na tętnicze ciśnienie krwi:
Negatywne:

 - Otyłość -  każde 5 kg nadwagi powoduje wzrost ciśnienia o ok. 5 mm Hg

 - Palenie tytoniu – wywiera ostry i przewlekły niekorzystny wpływ

 - Zwiększone spożycie alkoholu

 - Nadmierne spożycie soli – podobnie jak alkohol wpływa negatywnie na zdrowie i zwiększa ciśnienie

 - Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia

- Stres – najprawdopodobniej związany z życiem i pracą większości współczesnych ludzi; wyniszcza nie tylko układ nerwowy, ale i krwionośny organizmu

Pozytywne: 

- Wszystko będące przeciwstawieństwem negatywnych czynników

- Potas – wzbogacenie diety w ten pierwiastek dzięki spożywaniu świeżych warzyw i owoców wpływa na obniżenie ciśnienia u chorych na łagodne i umiarkowane nadciśnienie tętnicze; może być przyjmowany również w postaci tabletek

- Odpowiednia dieta – mięso z drobiu, gotowane (nie smażone!) ryby, chrupkie pieczywo, herbata bez cukru, unikanie fast foodów itp

3. Kto i dlaczego powinien mierzyć regularnie własne ciśnienie tętnicze?

Każdy, co pewien czas (przynamniej raz w roku), powinien zmierzyć swoje ciśnienie, by mieć pewność, że jest ono w normie. Szczególnie zaleca się wykonanie pomiaru osobom, które odczuwają bóle serca, głowy, zawroty głowy, czy inne objawy mogące świadczyć o problemach związanych z nadciśnieniem.

W celu ustalenia, czy u danej osoby istnieją wskazania do obniżania ciśnienia tętniczego, należy dokonać wielu pomiarów ciśnienia przy różnych okazjach, zwłaszcza, gdy tętno jest nieregularne.

Ciśnienie tętnicze mierzone w domu jest zazwyczaj niższe od wartości zmierzonych w tradycyjnym środowisku medycznym średnio o około 12/7 mmHg nawet u osób z prawidłowym ciśnieniem.

Wartości ciśnienia w pomiarach domowych pozwalają lepiej przewidywać rokowanie niż jeden lub dwa „przypadkowe” pomiary w warunkach klinicznych.

Osoba, u której stwierdzono nadciśnienie tętnicze, powinna zaopatrzyć się w aparat do pomiaru ciśnienia i nauczyć się (pod kierunkiem swego lekarza lub wyszkolonej pielęgniarki) samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi. Ostatnio bardzo duże znaczenie przywiązuje się do pomiarów ciśnienia dokonywanych przez chorego lub jego rodzinę – nie towarzyszy im na ogół stres związany z wizytą u lekarza i można uzyskać znaczną liczbę pomiarów.

4. Co to jest ciśnienie tętnicze i od czego zależy?

Ciśnienie tętnicze to nacisk wywierany przez przepływający strumień krwi na ściany naczyń krwionośnych.

Ciśnienie krwi kształtują dwa podstawowe czynniki: ilość krwi pompowanej przez serce do aorty i tętnic oraz zmiany szybkości przepływu krwi przez drobne tętniczki, zależne od stopnia napięcia ich ścian.

Praca serca w bardzo znacznym stopniu wpływa na wysokość ciśnienia krwi. Uwarunkowana jest przez:
– okres pracy serca – skurcz lub jego rozkurcz,
– ilość krwi pompowanej do aorty,
– siłę skurczu serca, a ściślej mówiąc – zdolność do skurczu lewej komory serca.

Ciśnienie krwi jest najwyższe podczas skurczu lewej komory, kiedy krew wtłaczana jest do aorty i dużych tętnic, dlatego określane jest mianem ciśnienia skurczowego.

Ciśnienie krwi osiąga najmniejszą wartość podczas rozkurczu komory (serce znajduje się wówczas w stanie „spoczynku” przed ponownym skurczem) i zależy od stopnia napięcia ścian tętnic. Wartość ciśnienia odzwierciedla zatem ciśnienie panujące w obrębie naczyń tętniczych i ze względu na okres pracy serca nosi nazwę ciśnienia rozkurczowego.

5. Klasyfikacja ciśnienia tętniczego

Ciśnienie tetnicze

Copyright © 2024 by Intec Medical. All rights reserved.
Realizacja: Internet Arts